Dag 1 |
Skt. Josephkreuts,
Fulda |
Dag 2 |
Rothenburg o.d.t.
Meitingen |
Dag 3 |
Füssen |
Dag 4 |
Neuswanstein
m.v |
Dag 5 |
Kehlstein |
Dag 6 |
Helbrunn,
Grossglocher, Lienz |
Dag 7 |
Nær Venedig |
Dag 8 |
San Marino, Garda søen |
Dag 9 |
Peschiera |
Dag 10 |
Garda, Torri del Benaco |
Dag 11 |
Salo |
Dag 12 |
Afslapning |
Dag 13 |
Sirmione |
Dag 14 |
Ad motorvej til Ungarn |
Dag 15 |
Graz, Fürstenfeld |
Dag 16 |
På besøg i Sct. Göthar Ungarn |
Dag 17 |
Balatonföldvár |
Dag 18 |
Abaliget, Pecs |
Dag 19 |
Afslapning |
Dag 20 |
Budapest, Visegrad og Ecztegom |
Dag 21 |
Marked i Zarmadi |
Dag 22 |
Rundt om Balaton |
Dag 23 |
Hjemrejse |
Dag 24 |
Hjemkomst |
|
|
Vi
startede tidligt om morgenen på den første feriedag og var ovre med
færgen Rødby Puttgarden kl. 6.00. Den første pause holdt vi på den store
rasteplads "Hamburg Stillhorn", det er en udmærket rasteplads med mange
gode faciliteter.
|
Da vi kom til Harzen,
kørte vi mod "Bloksbjerg", men det var umuligt at finde, da
der overalt var omkørsel på grund af vejarbejde. Vi kunne
hele tiden se, hvor det burde ligge, men kunne ikke komme
derind. Vi opgav til sidst og kørte mod dobbelt korset "Skt.
Josephskreus". Det var heller ikke nemt at finde men
det lykkedes dog. Fra den nærmeste parkeringsplads var der
1,5 km lang tur, som gik opad.
|
Området
omkring Bloksbjerg og Sct. Josephskreuz bar stadig præg af at
det havde ligget i det gamle Øst Tyskland, vejene var meget
dårlige, der var ingen benzintanke og husene var grå og misvedligeholdte.
Desuden kørte der en del Wartburger og lignende øst biler rundt.
Da klokken var 21.30
kom vi til Fulda hvor vi fandt et sted at overnatte. Et gasthof,
der for 2 personer kostede 65 DM inkl.morgenmad. Vi var efterhånden
godt trætte, så vi sov tungt og godt. |
|